הצמיג - כל מה שלא ידעתם

 

עכשיו, לקראת החורף שמגיע, כדאי לקרוא שוב מספר נקודות חשובות הקשורות לביטחונכם על הכביש. עניין של כמה דקות, שעשוי להציל חיים.

 

מחקר שנעשה באחרונה מגלה כי 26% מתאונות הדרכים הקטלניות בישראל אירעו בגלל צמיגים לא תקינים. כשליש מתאונות אלה נגרמו בגלל נסיעה עם צמיגים שלחץ האוויר בהם היה נמוך מדי. עניין של עצירה לצד משאבת הניפוח בלבד...

 

ודאו שהצמיג שאתם רוכשים מתאים למידות עליהן המליץ יצרן הרכב.

 

ודאו שהצמיגים שאתם רוכשים מסומנים בתקן הבינלאומי ומתאימים לעומס ולמהירות הנסיעה של הרכב.

 

החליפו צמיגים כאשר עומק החריצים הנותר בסוליה יורד מתחת ל-2.5 מ"מ.

 

אין להתקין על אותו ציר שני צמיגים מסוג שונה - רדיאלי ורגיל למשל. בוודאי לא בגודל שונה, אפילו אם מדובר ב-5 מ"מ של רוחב "בלבד".

 

לא מומלץ להתקין צמיגים במידות וסוג זהה של יצרנים שונים, בגלל הבדלים בדפוס הסוליה.

 

ובאותו עניין. רצוי שהחלפת צמיגים תעשה בצמדים - זוג צמיגים על אותו סרן. יש להקפיד כי הצמיגים יהיו לא רק של אותו יצרן, אלא גם של אותו דגם, ולבטח בגודל זהה. מידות צמיג זהות עלולות להיות שונות מעט בפועל.

 

צמיג שאינו מיועד לשאת פנימית (טיובלס), לא אמור לעשות זאת. זאת אומרת, עם כל הצער וההפסד הכספי, תקר בצמיג כזה - אם לא ניתן לתקנו היטב - אומר החלפת צמיג.

 

הכלל אומר כי ברכב פרטי יש להתקין צמיגים חדשים או את אלה הטובים יותר על הציר האחורי. ולא, לא משנה אם מדובר ברכב הנעה קדמית או אחורית.

 

אי אפשר לומר זאת מספיק. חובה לשמור על לחצי ניפוח צמיג בהתאם להמלצות היצרן. לא פחות מדי "כי ככה האוטו יותר נוח", לא יותר מדי "כי האוטו נורא עמוס". בדיוק כפי שהמליץ היצרן. תאמינו לו, הוא השקיע בנושא המון כסף ומי שקבע את הלחץ יודע מה הוא עושה.

 

הצמיגים רגישים לשחיקה מוגזמת ו-או לא אחידה במקרה של בעיות במערכת ההיגוי, המתלים והבלמים. אפילו בעיה קלה או חוסר שוויון בזוויות ההיגוי או במיסבים עשויה "לחסל" צמיג.

 

הקפידו על איזון הצמיגים. במקרה של החלפת צמיג בודד - יש לאזן גם את הצמיג השני על אותו ציר. עדיף לאזן אותם כשהם מורכבים על הרכב.

 

מומלץ להעביר מדי פעם צמיגים קדמיים אחורה, ולהיפך. בעיקר כאשר מדובר ברכב עם הנעה קדמית, אך גם בכזה עם הנעה כפולה. כמובן, במידה ומידות הצמיגים לפנים ומאחור זהות.

 

יש לדרוש תעודת אחריות של יצרן הצמיגים או היבואן בעת רכישת צמיגים חדשים. כך תוכלו לקבל פיצוי הולם במקרה של תקלה בצמיג.

 

אם מותקנים ברכב צמיגים עם פרופיל מדרס לא-סימטרי, יש להקפיד היטב על הרכבת הצמיג בהתאם לסימון המופיע עליו - חץ בדופן המעיד על כיוון הנסיעה, או ציון הצד המתאים באותיות ברורות ל"שמאל" או "ימין". הרכבה הפוכה תפגע ביתרונות של צמיגים אלה ותגרום להם שחיקה מוגברת.

 

מאד לא מומלץ לרכוש צמיגים משומשים. אבל אם בכל זאת החלטתם לרכוש כאלה, דרשו מהמוכר אחריות ברורה על הצמיגים, תוך ציון סוג הצמיג, מידותיו, היצרן, ותאריך היצור.

 

בכל מקרה, צמיגים חדשים או משומשים - אל תסכימו לקבל צמיגים שגילם מעל 3 שנים (תאריך הייצור מצויין בארבע ספרות. למשל - 1304, פירושו שבוע 13 בשנת 2004).

 

ועוד מספר נקודות חשובות:

 

1. צריכת דלק של מכונית עשויה לגדול ב-1% לכל ירידה של חמישית מלחץ האוויר המומלץ לצמיג ממוצע.

 

2. אורך חיי הצמיג יורד ביחס ישיר לירידה בלחץ האויר שלו. למשל, מי שנוהג לנסוע עם לחץ אוויר של 70% בלבד מזה המומלץ על-ידי היצרן (כמעט כל המדינה), יקבל כנראה אורך חיי צמיג קצרים ב-30% מזה שהיה משיג עם לחץ אוויר מתאים. בהנחה כמובן שכל מערכות הרכב תקינות.

 

3. ככל שמהירות הנסיעה עולה, חיי הצמיג מתקצרים. צמיג ממוצע מרגיש "הכי בנוח" במהירות של 80 קמ"ש. במהירות של 110 קמ"ש מואץ בלאי אותו צמיג ב-25%, ואילו ב-100 קמ"ש הוא מקצר את חייו ב-15%.

 

4. לעומק החריצים בצמיג יש השפעה ישירה על האחיזה והשליטה ברכב הנוסע על משטח רטוב. תפקידם של החריצים הוא לנקז את המיים ולאפשר מגע כמה שיותר גדול בין סולית הצמיג לאספלט.

 

5. כ-90% מתקלות בצמיגים נגרמות כאשר עומק החריצים הנותר הוא 15% מהעומק המקורי.

 

6. 195-55-17 אומר כי רוחב סוליית הצמיג 195 מ"מ, גובה הדופן הוא 55% מרוחב הסוליה וקוטרו הפנימי של הצמיג (ובהתאם קוטר החישוק) הוא "17.

 

7. השפעת מספר PSI (לחץ הניפוח) על התנהגות הרכב ורמת הנוחות והבטיחות שהוא מספק היא עצומה. תאמינו לנו.

 

8. לפני כל נסיעה ארוכה, ולפחות פעם בשבוע, מומלץ לבדוק את לחץ האוויר בצמיגים. מד לחץ פשוט עולה עשרות שקלים בלבד והוא ניתן לרכישה בכל חנות מתאימה.

 

ועוד משהו קטן וחשוב לסיום: סעו בביטחון ובזהירות

 

בני ברק - ידיעות אחרונות(11.11.04, 16:14)

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
תגובות
מס. התגובהתוכן התגובה
1. יהודה (30/11/2021 13:06:08)
לוגו אתר נגיש
עבור לתוכן העמוד